Urlop na żądanie, a brak zgody pracodawcy
1. Urlop na żądanie
Pracownikowi w każdym roku kalendarzowym przysługuje nie więcej niż 4 dni urlopu na żądanie. Ważne jest to, że chęć wykorzystania dni wolnych należy zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, a przed rozpoczęciem pracy.
Przepisy zasadniczo nie przewidują formy zgłoszenia urlopu. Jednakże pracownik powinien zrobić to w taki sposób aby pracodawca mógł się zapoznać z tym żądaniem oraz aby było dla niego jasne i zrozumiałe.
Co w przypadku gdy pracownik zgłosi chęć wykorzystania urlopu, a pracodawca w żaden sposób się do tego nie ustosunkuje. Z wyroków sądów wynika, że można wtedy przyjąć tzw. milczącą zgodę. Oznacza to, że pomimo braku odpowiedzi od pracodawcy możesz udać się na urlop i nie będzie to skutkowało nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy.
2. Zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu na żądanie
Bardzo często poruszaną kwestią jest zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu na żądanie. Czy pracodawca musi zawsze wyrazić zgodę na taki urlop ?, czy ma prawo odmówić udzielenia urlopu ?.
Każdy urlop, w tym także urlop na żądanie może być rozpoczęty przez pracownika dopiero wtedy gdy uzyska zgodę pracodawcy. Pracownik nie jest uprawniony do tego aby udać się na urlop wyłącznie po tym jak zgłosił taką chęć. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie ze względu na szczególne okoliczności, które powodują że obecność pracownika w tym konkretnym dniu jest konieczna z uwagi na interes pracodawcy.
Dlatego też jeżeli zwrócisz się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu na żądanie i otrzymasz odmowę to pamiętaj, aby stawić się w pracy ponieważ taka nieobecność będzie nieusprawiedliwiona i może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym, które wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami.