Opieka naprzemiena
1. Na czym polega opieka naprzemienna i czy została uregulowana w przepisach
Opieka naprzemienna nad dzieckiem polega na tym, że rodzice sprawują wspólną pieczę nad dzieckiem, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dziecko przebywa przez pewien okres u jednego z rodziców, a następnie przez równie długi okres u drugiego rodzica. Ważne jest, że proporcje czasowe nie muszą być podzielone po połowie.
Przepisy prawne nie regulują bezpośrednio opieki naprzemiennej. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym nie ma jasnego opisu tej instytucji, na który mogliby się powoływać rodzice w przypadku sporu sądowego. Opieka naprzemienna wywodzi się głównie z praktyki, a przepisy nie nadążają za aktualnymi realiami.
2. Jak następuje ustalenie opieki naprzemiennej
Ustalenie opieki naprzemiennej można dokonać na dwa sposoby.
Pierwszym jest porozumienie między rodzicami. Jeśli rodzice żyją w harmonijnych relacjach, mogą sami ustalić szczegóły dotyczące opieki naprzemiennej. Ważne jest, aby spisać odpowiednie porozumienie, w którym będą zawarte podstawowe kwestie związane z opieką nad dzieckiem. To pomoże uniknąć potencjalnych sporów w przyszłości.
Drugi sposób ustalenia opieki naprzemiennej nad dzieckiem to złożenie sprawy do sądu, który podejmie decyzję w tej kwestii. Sąd będzie przede wszystkim kierował się dobrem dziecka przy rozpatrywaniu możliwości ustanowienia opieki naprzemiennej. Istotne jest również, jak daleko od siebie mieszkają rodzice, ponieważ im mniejsza jest ta odległość tym szanse na uzyskanie opieki naprzemiennej będą większe. Ważnym czynnikiem jest również lokalizacja przedszkola lub szkoły dziecka względem miejsca zamieszkania rodziców. Bardzo prawdopodobne jest, że sąd zasięgnie opinii Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych (OZSS) przed podjęciem decyzji. Taka opinia ma duże znaczenie dla ostatecznego rozstrzygnięcia wydanego przez sąd.
3. Uprawnienia rodziców przy opiece naprzemiennej
Rodzice w przypadku ustalenia opieki naprzemiennej mają równe prawa. Gdy dziecko przebywa u jednego z rodziców to w tym czasie on sprawuje nad nim pieczę, okoliczność ta nie pozbawia uprawnień drugiego rodzica, który może np. spotkać się z dzieckiem.