Odwołanie od dyscyplinarki w przypadku umowy o pracę na czas określony
1. Umowa o pracę na czas określony i jej rozwiązanie
Jedną z form umowy o pracę jest umowa na czas określony, której celem jest zatrudnienie pracownika na ustalony z góry okres. Umowa taka może zostać przez pracodawcę rozwiązana z okresem wypowiedzenia bądź rozwiązana bez okresu wypowiedzenia. Ta druga forma potocznie nazywana jest dyscyplinarką.
2. Uprawnienia pracownika w przypadku dyscyplinarki
W przypadku gdy pracodawca rozwiąże z pracownikiem umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z naruszeniem przepisów bądź poda nieprawdziwe powody zwolnienia, pracownik może złożyć odwołanie do sądu. Wtedy też pracownik może żądać przywrócenia do pracy albo odszkodowania. Wysokość odszkodowania jest ustalana według następującej reguły: „W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.”
Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony zostały uregulowane w kodeksie pracy i wynoszą:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
3. Wyjątek od ogólnej reguły
Należy pamiętać o wyjątku dotyczącym umowy o prace na czas określony. Jeżeli wystąpią określone okoliczności, które przewidział ustawodawca wtedy pracownik może dochodzić wyłącznie odszkodowania zamiast przywrócenia do pracy. Wyjątek ten przedstawia się następująco: „W razie rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.”
Dlatego też jeżeli minął okres na jaki umowa o pracę została zawarta bądź do jej zakończenia pozostało niewiele czasu, pracownik może żądać wyłącznie odszkodowania jeżeli pracodawca wręczył mu dyscyplinarkę przy umowie o prace na czas określony. Wyjątek ten wynika z kwestii pragmatycznych. Po pierwsze nie można przywrócić pracownika do pracy jeżeli umowa po prostu się zakończyła, a po drugie nie będzie celowe przywrócenie pracownika do pracy w sytuacji gdy umowa zakończy się np. za miesiąc.