Zabezpieczenie alimentów na dziecko
1. Sprawa o alimenty
Zasądzenie alimentów na dziecko może być dochodzone w toku sprawy rozwodowej bądź w toku sprawy o alimenty. Postępowania te mogą trwać wiele miesięcy. Powstaje wtedy pytanie, z czego zaspokajać bieżące potrzeby dziecka i jak uzyskać pieniądze na ten cel. Odpowiedzią jest wniosek o zabezpieczenie alimentów.
2. Zabezpieczenie alimentów
Rodzic, który dochodzi zasądzenia alimentów od drugiego rodzica na rzecz wspólnego dziecka może złożyć w pozwie wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Wniosek ten zmierza to tego, aby już od samego początku postępowania zobowiązany rodzic płacił alimenty na dziecko. Niezależnie od tego ile będzie trwało postępowanie oraz jaki ostatecznie zapadnie wyrok, sąd może zobowiązać jednego z rodziców do płacenia alimentów na rzecz dziecka przez czas trwania postepowania. Instytucja zabezpieczenia alimentów ma na celu natychmiastowe zapewnienie środków na utrzymanie dziecka.
3. Wysokość zabezpieczenia alimentów
Składając w pozwie wniosek o udzielenia zabezpieczenia alimentów należy określić kwotę, którą chcemy otrzymać. W ramach zabezpieczenia można dochodzić zasądzenia alimentów w takiej samej wysokości jak główne żądanie. Należy pamiętać o tym, że wniosek o zabezpieczenie trzeba uzasadnić, co powinno stanowić wydzieloną część pozwu.
4. Ustalenie alimentów w ramach zabezpieczenia
Sąd wydaje postanowienie w ramach, którego określa wysokość alimentów zasądzonych tytułem zabezpieczenia. Obie strony mogą zaskarżyć to postanowienie w przypadku, gdy nie zgadzają się z wysokością alimentów.