Ulga na dziecko po rozstaniu rodziców
ULGA NA DZIECKO – KOMU PRZYSŁUGUJE W PRZYPADKU ROZSTANIA RODZICÓW
2022 rok obfitował w wiele zmian podatkowych. Ustawodawca zaproponował również zmiany w zakresie podatku dochodowego m. in. doprecyzował komu przysługuje prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej potocznie zwanej ulgą na dziecko. W dzisiejszym artykule zajmę się zagadnieniem odliczenia ulgi na dziecko w przypadku rozstania rodziców.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że ulga na dziecko przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym podatnik: wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało lub sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Oznacza to, że rodzic/opiekun musi sprawować władzę rodzicielską, pełną lub ograniczoną, nad dzieckiem. Realizacja władzy rodzicielskiej nie może ograniczać się do dysponowania nią lub tylko do łożenia alimentów, ale na rzeczywistym sprawowaniu pieczy nad dzieckiem na wielu płaszczyznach.
Kiedy rodzice dziecka zdecydują się rozstać a posiadają wspólne dziecko lub dzieci, często dochodzi między nimi do nieporozumień, w tym również do sporu o to, któremu z nich przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na dziecko. I tak:
1. w przypadku braku porozumienia między rodzicami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem – kwotę ulgi rodzice odliczają w częściach równych,
2. w przypadku gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców (zdarza się, że pomimo rozwodu lub separacji rodzice dziecka dalej mieszkają razem, ale prowadzą odrębne gospodarstwa domowe) – kwotę ulgi rodzice odliczają w częściach równych,
3. w przypadkach innych niż wyżej wskazane, ulgę na dziecko odlicza w całości ten rodzic, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania zgodnie z Kodeksem Cywilnym.
W kilku słowach przybliżę pojęcie miejsca zamieszkania dziecka na gruncie Kodeksu Cywilnego. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców, ale tego z rodziców, któremu przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsca zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.